Soki z buraka i selera kwaszonego

Sok z buraka, kwaszony

Historia buraka sięga czasów starożytnych. Grecka bogini miłości Afrodyta zawdzięczała im swą urodę. Już 2000 lat p.n.e. w Babilonie stosowano liście buraka w celach leczniczych. W Polsce jadano buraki na dworze króla Władysława Jagiełły. Buraki są zdrowe ponieważ zawierają: białko, cukry, witaminy C i B, kwas foliowy, karoten, mikro i makro elementy (wapń, magnez potas sód, żelazo), betaninę - barwnik buraków  czerwonych mający działanie bakteriostatyczne.

Profilaktyczne działanie soku z buraka czerwonego.

Sok łagodzi przebieg menopauzy, pobudza krążenie, ułatwia wydalanie moczu, oczyszcza krew, pomaga przy złej przemianie materii. Picie kwasu buraczanego pomaga w leczeniu anemii, zaparć, depresji, nadciśnienia. Posiada działanie przeciwnowotworowe. Wspomaga działanie pracy nerek, wątroby oraz za sprawą substancji pektynowych obniża poziom cholesterolu.

Spożywanie jednej szklanki dziennie świeżego soku z buraków wpływa korzystnie na cały organizm, gdyż zawarta w nim betaina zwiększa odporność organizmu i chroni jelita. Betaina posiada właściwości regeneracyjne, które są  szczególnie korzystne dla wątroby.

Picie soku z buraka jest wskazane dla wszystkich.

Sok z selera, kwaszony

Dawniej wierzono, że seler przynosi szczęście. Czy to prawda? Nie wiadomo. Z pewnością jednak to niepozorne warzywo przynosi swym wielbicielom zdrowie i urodę. Chociaż smak selera niewiele na to wskazuje, w jego wnętrzu znajduje się więcej witaminy C niż w owocach cytrusowych! A to dopiero początek zalet tej porowatej bulwy.

Seler zawiera również kwas foliowy, witaminę PP i kompleks witamin z grupy B oraz dużo wapnia, potasu, cynku i fosforu. Bogactwo witamin oraz mikro- i makroelementów, które kryje w sobie ta porowata roślina działa oczyszczająco na nasz organizm, pobudza przemianę materii, wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych, obniża ciśnienie, chroni przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, polepsza pracę serca, likwiduje obrzęki, nawilża skórę oraz wzmacnia włosy. Dieta selerowa oczyszcza organizm z toksyn.

Jedyne przeciwwskazanie dla zalet tego warzywa, to zawarte w selerze furanokumaryny, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Napój z selera uzyskuje się poprzez tłoczenie soku z selara oraz kwaszenie, które jest jedną z najstarszych, naturalnych i zdrowych metod konserwacji żywności.

 


 

 

Copyright EKO-NATURA S.C. 2016